Przejdź do treści strony

Rezerwacja online

O Płocku

Płock, jest europejskim miastem położonym w centrum Polski, nad jej historycznym, głównym szlakiem komunikacyjnym – największą rzeką w kraju, Wisłą. Pięknie usytuowany na jej skarpie odgrywał zawsze kluczową rolę w historii państwa. Bezcenne zabytki architektoniczne, takie jak Zamek Książąt Mazowieckich, czy katedra, są symbolami jego świetności z czasów średniowiecza, gdy był, przez ponad pół wieku, stolicą Polski, pod wodzą Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Wspomniana wcześniej katedra pamięta zarówno koronacje, jak i pogrzeby obu władców Polski, lecz nie tylko, bowiem jest również miejscem wspaniałych koncertów orkiestralnych i chóralnych w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej i chóru chłopięcego oraz dziewczęcego. Płock to miasto stare historią, lecz młode duchem i jego mieszkańcami. Nowe Muzeum Mazowieckie zawiera stare, secesyjne zbiory zgromadzone w nowocześnie odrestaurowanej bryle wiekowej, oczywiście secesyjnej, kamienicy. Płock to nie tylko zabytki, ale i wiekowe osiągnięcia, takie jak najstarsze w Polsce Towarzystwo Naukowe Płockie ze swoja Biblioteką imienia Braci Zielińskich i jej przepastnymi zbiorami starodruków, pamiętających czasy Mikołaja Kopernika. Płock to również miasto waleczne, odznaczone w roku 1921 Krzyżem Walecznych przez samego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Olśniewająca panorama nadwiślańskiego grodu wiąże się nierozerwalnie z jednym z najsławniejszych polskich poetów – Władysławem Broniewskim, którego pomnik dominuje w centrum miasta. Okolice jego domu rodzinnego są miejscem przechadzek mieszkańców, tak samo, jak i dziedziniec najstarszej szkoły średniej w Europie – liceum ogólnokształcącego imienia Stanisława Małachowskiego z jego znamienitymi absolwentami oraz nieprzebranymi zbiorami archeologicznymi.

Płock to miasto, które żyje intensywnie, gromadząc tłumy w swoim sercu, jakim jest Rynek Starego Miasta z jego fontanną, ogródkami kawiarnianymi i najważniejszym obiektem – ratuszem. Nie do przecenienia jest również miejski hejnał, daleko ładniejszy od najsłynniejszego hejnału polskiego z Krakowa.

Potęga historyczna miasta nie jest jego jedyną dumą, bowiem rozwinięty jest tu niezwykle przemysł: rafineryjny w postaci rafinerii i petrochemii Orlenu, stoczniowy, reprezentowany przez słynną w Europie Płocką Stocznię Rzeczną, odzieżowy, którego przedstawicielem jest obecnie jedynie amerykański Levi’s, ale w przeszłości były to również potężne zakłady produkujące na cały świat, jak choćby Cotex. Obecny jest tu również przemysł maszynowy w postaci zakładów CNH New Holland, energetyczny, reprezentowany przez Energę obsługującą dwa województwa, czy Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny będący miejscem realizacji naukowych marzeń młodzieży kształcącej się w płockim oddziale Politechniki Warszawskiej, najlepszym w Polsce seminarium duchownym, czy czołowej polskiej uczelni humanistycznej, jaką jest Wyższa Szkoła imienia Pawła Włodkowica, jak również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Płock to oczywiście nie tylko historia, to przede wszystkim nowoczesność i współpraca z miastami partnerskimi z całego świata. Płock to również legendarne, jedno z największych w Polsce zoo ze wspaniałymi okazami fauny i flory. Płock to także sport na wysokim poziomie, zarówno piłki ręcznej, jak i nożnej, gromadzącej na stadionie imienia Kazimierza Górskiego tysiące ludzi. Sport to również inne dyscypliny, takie jak pływanie, czy wioślarstwo z olimpijskimi osiągnięciami, kolarstwo z mistrzami Polski w różnych kategoriach wiekowych i corocznym etapem wyścigu Tour de Pologne. Nie jest tu nieobecna królowa sportów – lekkoatletyka, jak również tenis, także na wózkach, czy siatkówka plażowa oraz żeglarstwo, którego to adepci lada chwila doczekają się nowego portu żaglowego.

Płock to żyjące, współczesne, dynamicznie rozwijające się miasto, z wszelkiego rodzaju koncertami, imprezami plenerowymi, czy przeglądami dokonań światowej sławy instrumentalistów muzyki elektronicznej Audioriver oraz wokalistów reprezentujących wszelkie gatunki muzyki. Rzesze wielbicieli posiada coroczny, odbywający się w nowoczesnym amfiteatrze Festiwal Piękna z wyborami Miss Polski, Miss Polski Nastolatek i międzynarodowym konkursem Miss Supernational. Co roku również odbywa się trwający całe lato Festiwal Rockowe Ogródki, mekka nie tylko entuzjastów mocnego rocka. Regularnie, każdego niemal tygodnia, miasto gości artystów reprezentujących wszelkie rodzaje sztuki począwszy od kabaretów, na Chórze Aleksandrowa skończywszy i zaprasza widzów do nowej hali widowiskowo-sportowej Orlen Arena.

Płock to połączenie historii z jego zabytkami, tradycji, z jego kulturą i nowoczesności z mieszkającą tu młodzieżą; to miasto stare, ale nowoczesne.

Zaufali nam

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij